Blog o veteránech

Veteráni Litvínov

Líbila se nám s Jiřím Alfa na prodej. Uvažovali jsme, že do ní půjdeme. Inu domluvili jsme setkání a zajeli po služební návštěvě Chomutova ještě do Litvínova. Věděli jsme, že prodávající má na ruce víc aut a očekávali něco na způsob autobazaru.

Ovšem již dohadování o místě setkání nás zarazilo. Prý budova u nádraží s velkým nápisem Veteráni Litvínov. Když jsme ji našli, viděli jsme, že si někdo plní sen a že mu tak trochu můžeme závidět. Taková menší hala u menšího nádraží a před ní odstavené projekty, které by asi bylo zbytečné cpát dovnitř. „Naše“ Giulia byla ovšem uvnitř.

Tam když jsme vstoupili, huby se nám rožířily do úsměvu, jak se to jen v takových institucích může stát. Nebylo to sice Národní technické co do kvality, raritnosti a významu, ale o to víc z prostoru bylo cítit lidské snažení, radost a vztah k vystaveným exponátům. Na internetu jsme chvíli předtím zjistili, že pánové se dali dohromady teprve nedávno a dali vzniknout v podstatě významnému litvínovskému kulturnímu magnetu. O víkendech, kdy jedině mají otevřeno, prý pořádají školy a jiné skupiny návštěvy „do muzea“.

Vstupní hala je přizpůsobena jako místo pro setkávání členů a z ní na dvě strany vybíhají křídla s autoexponáty. V jednom žijete socializmus, ve druhém zase západní svět. Všude jsou automobily a další vozidla doplněná spoustou retro exponátů – hraček, televizí, tříkolek, plakátů, rádií, katalogů. Na dlouhém „schůzovacím“ stole lze vidět několik sad nádobí, jaké si ještě pamatuji já z domu nebo od babičky. Moc hezká je malá samostatná místost ihned za vchodem. Normálně by do ní buď nešlo nic dát, nebo jen nějaké krámy, autokosmetika apod. Litvínovští v ní ovšem zřídily malý retro obývací pokoj i se sedačkou, konferenčním stolkem, televizí atd. Chybí snad jen kytice hřebíčků ze závodních oslav MDŽ.

IMG_3541

Alfu Romeo Giulia jsme nakonec nekoupili. Ne že by nebyla hezká, i peníze byly přijatelné. Nám se ale s Jiřím nechce teď brát další projekt ani na drobnou renovaci. Po mé audině, do které stačilo udělat jen běžný servis, stála zlomkovou cenu a dá se na ní bezstarostně jezdit, jsme trochu zlenivěli. Alfa byla sice v pěkném stavu, interiér byl dokonce nádherný, ale něco práce se zadními lemy blatníků s odlupujícím se lemy na ní bylo. Motor jsme, přes všechna ujištění prodávajícího a jeho ruku v ohni, prostě neslyšeli. Tak jsme od záměru upustili. Zase jsme ušetřili … Pokud by ovšem někdo na ni měl chuť, protože je opravdu v našich končinách jen málo vídaná, netuctová a té práce (snad i díky údajně dobrému motoru) na ní nebylo mnoho, doporučuji ji.

Ostatním doporučuji najít si chvilku čas a do Litvínova se do muzea veteránů podívat.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kokořínsko po čtvrté

Letošní zimu jsme opět doufali, že pojedeme Kokořínsko historic rallye na sněhu. Organizátoři moudře posunuli termín z obvyklého začátku února blíže k jaru, kdy v poslední době je větší pravděpodobnost tuhé zimy, aby mohlo zmrznout co nejvíce kytek. Nicméně ani tentokrát se nezadařilo. Víkend před i víkend po nadělilo jak blázen, a zrovna v ten správný víkend byly teploty lehce nad nulou.

Komentáře

2. Sraz youngtimerů

Ještě pořád, pět dní po skončení srazu jsem unavený. Ještě pořád mě však uvnitř těla hřeje pomyšlení na ty báječné čtyři dny, které jsem strávil přípravou a samotným srazem. Obklopen Petrem Jirsou a Radkem Kovářem, kteří se mnou sraz organizovali, Petrovou manželkou Markétou (svatou to ženou), jeho synem Petrem a také Aničkou Pajerovou ze Spolku Orlík – Sedlec, která

Komentáře