Blog o veteránech

1. Sraz youngtimerů

Vždycky lidi hýkají a ochkají nad starými prd-prd pragovkami nebo cililing aerovkami, uznale kývají nad škodovkami, zejména nad jejími cenami. Čas se ale nezastaví a mezi veterány zavítaly i auta, které si pamatuji já jako chlapecké sny na plakátech, a to (já jako jediný) nestárnu.

O své místo na slunci se hlásí youngtimery, obzvlášť když trh pro ně vymyslel tento nádherný název. Chtěli-li bychom být češtinářští puristi, asi bychom mluvili o brzyveteránech. Kdo si uvědomil, že stárnoucí věci nabývají na hodnotě, že z překážejícího de mode auta je najednou výhodná komodita, hledá a nakupuje auta z dob před 25 – 35 lety. To přesně jsou youngtimery. V současné době tedy ročníky 1987 – 1992!

Pro tyto auta, mnohdy ošklíbané na srazech těch „pravých“ veteránů, kdy jde prý hlavně o techniku s duchem, hlavně toho chromu ať je na voze hojně, jsme udělali s Radkem Kovářem a Petrem Jirsou sraz. Youngtimery jsou zřídka vzácné vozy počtem vyrobených kusů, spíše jde o příslušníky masové produkce. Všechno je ale otázka úhlu pohledu, a tak můžeme říct, že youngtimery jsou vozy s největší úmrtností, právě kvůli té masové výrobě a následné „bezcennosti“ v očích uživatelské veřejnosti. Co kdybychom tedy začali „vzácnost“ posuzovat podle toho, kolik aut z celkové produkce zmizelo?

Dost filozofických úvah – na první sraz youngtimerů do Kempu Hnačov přijelo cca 70 aut. Pravda, hnačovský kemp je připraven pojmout daleko větší množství aut, takže těch 70 se v něm trochu ztrácelo. Dokonce jsem viděl na netu reakci, že to bylo divné … Inu, divnému vše divné. Parafrázuji Foresta Gumpa.

Ovšem ten obsah! Z Mostu přijeli Kuba driftič v étřícách s kámošemi a svými výkony v túrování motorů, hlasité hudbě a celkové uvolněnosti za pomoci podpůrných látek se stali nepsanými maskoty celého srazu. Nebylo možné je přehlédnout. Poznal jsem spoustu dalších prima lidí, kteřým nejde tak o prestiž, nejnablýskanějšího veterána, nejdelší šňůru vítezství na veterásnkých soutěžích. Prostě mají rádi svá auta, která nejsou z nejdražších a nejvzácnějších a proto že by si je pořídili. Někteří z nich je používají denně.

Nechce se mi psát nějaká suchopárná reportáž, ostatně jako vždycky. Podle mě nejlepší ze všeho hned po pátečním promítání videí a autotématikou, sobotním nočním dešti vylučujícím jakoukoliv jinou zábavu než chlast – slast, spanilé jízdě do Kašperských hor a dobrém jídle, vyhlášení 13 kategorií NEJ a k tomu náležejících cen byla nejlepší tombola. Sám jsem byl rád, kolik dali partněři cen do ní a taky my pořadatelé. Mám rád, když mohu udělat radost nějakou retro blbůstkou, plakátem nebo reklamou. Koneckonců kromě tomboly každá posádka dostala hned na vstupu tašku s požehnaně dárky.

Apropo, partneři – těch se nám sešlo k mé radosti docela dost-

Budvar – kluci a holky, co z nich NE dělá pivovar

NoH2O – ti nám předvedli live, jak se meje auto bez kapky vody

volant.me – Michal Feřtek s kolegy, kteří rozjíždějí komunitu sdílení nejen starých aut

Glazing – tam nakoupíte spoustu zajímavých náhradních dílů na auto a vymění okno

Steinbauer – Lechner s.r.o. – vytiskli nám letáky a tak, moc nám to pomohlo. Díky!

Nákladní přívěsy Podlešák – Radkův tajný kůň

Motel Atos – zajímavé ubytování na jihu Čech

Pivovar Kněžínek – kdo nechce europivo, ať ochutná tohle, stojí to za to!

Milan Král a.s. – vyberte si z mnoha značek, které prodávají

EU Automobile – auto bazar

ASSA – dnes FFC – popeláři a odpady

Aspera – alektroinstalační materiál, prodej svítidel

UAMK České Budějovice – moc pěkná spolupráce

Autolakovna Fencl – Mikoláš – ty lakujou, panečku!

 

Celkové hodnocení – na mé straně spokojenost. Přijeďte se letos podívat také, budeme na Orlíku v Kempu Velký Vír. Na programu se pracuje, jestli chce být někdo partner, uvítáme jej. Bude to ale velkolepé … a pro někoho jistě divné.

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kokořínsko po čtvrté

Letošní zimu jsme opět doufali, že pojedeme Kokořínsko historic rallye na sněhu. Organizátoři moudře posunuli termín z obvyklého začátku února blíže k jaru, kdy v poslední době je větší pravděpodobnost tuhé zimy, aby mohlo zmrznout co nejvíce kytek. Nicméně ani tentokrát se nezadařilo. Víkend před i víkend po nadělilo jak blázen, a zrovna v ten správný víkend byly teploty lehce nad nulou.

Komentáře

2. Sraz youngtimerů

Ještě pořád, pět dní po skončení srazu jsem unavený. Ještě pořád mě však uvnitř těla hřeje pomyšlení na ty báječné čtyři dny, které jsem strávil přípravou a samotným srazem. Obklopen Petrem Jirsou a Radkem Kovářem, kteří se mnou sraz organizovali, Petrovou manželkou Markétou (svatou to ženou), jeho synem Petrem a také Aničkou Pajerovou ze Spolku Orlík – Sedlec, která

Komentáře