Blog o veteránech

Investování do veteránů – díl čtvrtý

Veteráni versus jiné komodity

V dnešní době existuje nespočet možností investovat, byť v naší kotlině se lidé dívají na investice skrz prsty a zajímají se maximálně o stavební spoření či spořící účty. To lze obzvlášť v Čechách považovat za investování jen stěží. Málokdo si hraje s komoditami (zlato, stříbro, káva, cukr apod), málokdo vyjma velkých hráčů zkouší štěstí na trhu cenných papírů (akcie, dluhopisy apod). Investovat lze také do nemovitostí, firem či vlastního podnikání, které ovšem s sebou nese docela tvrdou práci, nebo by alespoň. Obecně je oblíbenější pláč nad nedostatkem peněz, hrozbou zdražení či vyhazovem z práce. Málokdo se zajímá, jak z toho ven. Co se investování týče, existují kromě dříve zmíněného ještě oblast umění, sběratelských předmětů nebo starožitností. Jako všechno, má i tento druh investování výhody a nevýhody.

U komodit logicky hrají roli počasí a úroveň sklizně, povodeň, kobylky, zemětřesení, sucho apod. Je toho poměrně dost, co se může stát. Oblíbené spekulace s měnami podléhají špatně předvídatelným ekonomickým aspektům. Akciový trh zase může podlehnout přikrášlování firemních výsledků nebo bojůvkám o získání majority. Navíc všechny zmíněné investice mohou podlehnout třeba panice vyvolané nějakým špatně vyspalým či dobře zfetovaným makléřem. V oblasti umění a sběratelských předmětů na nás číhá nebezpečí plagiátů.

Zajímavé je, že i zde má vliv móda a okamžitá oblíbenost nějakého druhu umění, značky, stylu, teritoriální obliba apod.

Veterány mají oproti umění jednu obrovskou výhodu, a to sice tu, že se se dá s ním projet a prožít si nevšední okamžiky. Obraz vám tuto slast poskytne jen stěží.. Z hlediska třídění investic je ovšem investování do veteránů podobné jako do umění, nebo sběratelských předmětů. Je to také vlastně umění. Ty tvary, to technické provedení jednotlivých automobilů, vůně, jadrný zvuk motoru, možnost svobodné jízdy, odlišnost, punc dávných dob, vášeň, klukovské sny, vzpomínky na mládí, radost a mnoho dalšího. Pro nás hraje také možnost velkého zhodnocení této investice, ukazují to všechny možné indexy a grafy. Je nutno však znát dobře trh a jednotlivé modely, je nutno si též uvědomit, kupní sílu cílové skupiny jednotlivých modelů, posoudit jejich oblíbenost či kultovní status a onu zmíněnou módnost.

Na druhé straně účetnictví jsou ovšem náklady na údržbu, a to máte garáž, alarm, benzín, poruchy, pojištění, pravidelné výměny destiček, oleje, různých hadiček a další. Právě o těchto aspektech lajfstajlové časopisy mlčí, stejně tak o nich neví rozumbradové, kteří své moudro právě z takových zdrojů. Tyto náklady si podrobněji představíme v následujícím díle. Tak kam byste investovali vy? Je vám jasnější, že to budou veteráni.

Autoři: Jiří Truc, Marek Odrobina

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kokořínsko po čtvrté

Letošní zimu jsme opět doufali, že pojedeme Kokořínsko historic rallye na sněhu. Organizátoři moudře posunuli termín z obvyklého začátku února blíže k jaru, kdy v poslední době je větší pravděpodobnost tuhé zimy, aby mohlo zmrznout co nejvíce kytek. Nicméně ani tentokrát se nezadařilo. Víkend před i víkend po nadělilo jak blázen, a zrovna v ten správný víkend byly teploty lehce nad nulou.

Komentáře

2. Sraz youngtimerů

Ještě pořád, pět dní po skončení srazu jsem unavený. Ještě pořád mě však uvnitř těla hřeje pomyšlení na ty báječné čtyři dny, které jsem strávil přípravou a samotným srazem. Obklopen Petrem Jirsou a Radkem Kovářem, kteří se mnou sraz organizovali, Petrovou manželkou Markétou (svatou to ženou), jeho synem Petrem a také Aničkou Pajerovou ze Spolku Orlík – Sedlec, která

Komentáře